wtorek, 23 października 2012

Jąkanie

Wczoraj obchodziliśmy dzień osób jąkających się. Z pewnością spotkaliście się w swoim życiu z osobą, która była dotknięta tą przypadłością. Dla niektórych, taka wada wymowy nie jest przeszkodą w  komunikowaniu się i uczestniczeniu w życiu publicznym; dla wielu jednak jest to przyczyna zamknięcia się w sobie i możliwie jak największa separacja od świata zewnętrznego.


Źródło: http://linemed.pl/nhealth_guide/details/cId,17,id,1168

Jąkanie to zaburzenie płynności mowy, które objawia się zwykle jeszcze przed 10. r.ż. Jest bardzo charakterystyczne: objawia się przedłużaniem i powtarzaniem sylab, słów lub pojedynczych głosek. Nie ma jednego, sprawdzonego antidotum na jąkanie. Dotknięci tym zaburzeniem zmagają się z nim często wiele lat, czasem bezskutecznie. Przyczyn jąkania należy szukać w sferze neurologicznej, gdyż jest ono zaburzeniem mózgu.

Jeśli na jakimś etapie realizowania sekwencji nastąpi krytyczny błąd, osoba będzie musiała albo zatrzymać się w swojej wypowiedzi (robi wtedy pauzę lub kilka razy, często nie w pełni świadomie, powtarza, „mieli” ostatni fragment), albo kontynuować program „w biegu”, co zaowocuje zacięciem się na danej cząstce wypowiedzi (np. sylabie), całkowitą utratą płynności werbalnej i wtórnym zakłóceniem nowo powstającego planu dalszej sekwencji (poprzez zakłócającą, „zacinającą się” informację słuchowo-ruchową).

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, że wypowiedzenie jakiegoś zdania czy nawet słowa, zmusza nasz mózg do intensywnej pracy, więc wymaga także koordynację wielu złożonych mechanizmów. U jąkających się takie mechanizmy są zablokowane, dlatego nie mogą się płynnie wypowiedzieć. 
Jest wiele centrów leczenia jąkania, wiele terapii, prowadzonych przez doświadczonych neurologopedów, wiele dróg, aby pomóc sobie lub najbliższej osobie. Podjęcie leczenia to ważny krok, ale kto wie, może będzie on przełomem w życiu jąkającego i pomoże mu pozbyć się tego defektu?


Sześć prostych zasad, jak należy zachowywać się w kontakcie z osobą jąkającą się:
1. NIGDY NIE kończ wypowiedzenia osoby jąkającej się w myśl zasady "nie męcz się, wiem, co masz na myśli".
2. Nie udzielaj rad, typu: zwolnij, nie stresuj się. To wcale nie pomaga, wręcz przeciwnie: może być odebrane jako poniżające.
3. Skup się na tym, o czym mówi rozmówca, a nie w jaki sposób to robi.
4. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą tak długo, aż on skończy swoją wypowiedź. Bądź cierpliwy!
5. Nie bądź nienaturalny. Stosuj spokojne tempo mowy, ale bez przesady.
6. Kiedy odbierzesz telefon od osoby jąkającej się, bądź cierpliwy. Być może od razu nic nie usłyszysz: osoby z takim zaburzeniem mowy mają problem z nawiązaniem rozmowy przez telefon.

Źródła:
Charaktery
stutteringhelp.org
www.jakanie.pl
zdrowie.dziennik.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz