poniedziałek, 11 marca 2013

Radiowa Inspiracja

Witajcie! Dzisiaj kolejna spora dawka muzycznej inspiracji. Radioamatorów zapraszam szczególnie. 


Minimum słów, maximum muzyki. Takie hasło promuje program Piotra Kaczkowskiego MiniMax. I tego chyba każdy z radiomaniaków oczekuje. Bez zbędnych przerywników, krótkie informacje na temat piosenek, płyt czy nadchodzących koncertów. Reszta czasu to delektowanie się świetnymi dźwiękami. Często starymi, zapomnianymi czy nieznanymi, ale naprzemiennie z najnowszymi. Charyzmatyczny głos prowadzącego również zachęca do włączenia Trójki. Audycja nadawana jest niezmiennie od czterdziestu lat. I oby jak najdłużej. Żeby chwycić tę eterową inspirację, warto włączać Trójkę w niedzielę o 22.00 i delektować się aż do północy audycją Biura Utworów Znalezionych. Doskonałe zakończenie weekendu, fenomenalny początek każdego następnego tygodnia. Ale żeby nie zaprzeczać idei MiniMaxu, to tyle na dziś. W każdą wolną chwilę zachęcam do włączenia starych audycji TUTAJ, żeby uspokoić trochę niedosyt po niedzielnej audycji. 
Na koniec jak zwykle kilka przydatnych linków dla dociekliwych.
Stay turned! 

Przydatne linki:

czwartek, 7 marca 2013

Niepoprawny nauczyciel: Pan Lazhar

We wtorek udało mi się uczestniczyć w prawdziwej uczcie dla oczu. Dziś o "Panu Lazhar".



Prawdziwa mieszanka kulturowa. Kanadyjski film francuskojęzyczny, w którym główną rolę gra Mohamed Fellag, z pochodzenia Algierczyk. Brzmi może dziwnie, jednak film zdecydowanie do dziwnych nie należy. Szczególnie cenię sobie połączenie dramatu i komedii, z przewagą tego pierwszego gatunku. Dostarcza zarówno mocnych wrażeń, jak i rozluźnia inteligentnym humorem. Główna akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie dochodzi do tragedii i nagle umiera jedna z nauczycielek. Tragedia ta mocno odbija się na psychice dzieci, szczególnie dwójki, która widziała zmarłą kobietę. Uczniowie korzystają z pomocy psychologa, która właściwie niewiele wnosi. W pewnym momencie pani psycholog uważa, że terapia wkrótce dobiegnie końca, natomiast w klasie nadal czuć ciężką atmosferę, bo nikt nie zachęcił dzieci, żeby powiedziały szczerze o tym, co naprawdę myślą. Dopiero pojawienie się Pana Lazhar dowodzi, że nie wszystko zostało powiedziane. Decyzja o zatrudnieniu Pana Bachira zapada bardzo szybko z powodu braku innych chętnych. Nowy nauczyciel, do którego z początku dzieci nie są pozytywnie nastawione, z czasem dostosowuje się do klasy, a uczniowie do niego. Niejednokrotnie strofowany za staroświeckie metody nauczania, które w rezultacie okazują się bardzo pomocne. Dzieci zaczynają doceniać naturalność i otwartość nowego nauczyciela. Nikt jednak nie podejrzewa, że Pan Lazhar nie mówi o sobie całej prawdy, a jego życie zdominowały wydarzenia z przeszłości. Jakie? O tym przekonasz się oglądając film.

Film został doceniony na całym świecie (nagroda na festiwalu filmowym w Toronto, nagroda publiczności i nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno), był nawet nominowany w 2012r. do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jednak ostatecznie nagroda trafiła do rąk Asghara Farhadi za "Rozstanie".
To, co szczególnie dotknęło mnie po projekcji filmu to fakt, jak ważne jest, żeby nie gromadzić w sobie negatywnych emocji, że zawsze warto porozmawiać o tym, co spędza sen z powiek. Trzeba go zobaczyć.

tytuł: "Pan Lazhar" (tytuł oryginału: "Monsieur Lazahr")
reżyseria: Philippe Falardeau
gatunek: dramat, komedia
premiera: 1.02.2013 (Polska), 8.08.2011 (Świat)
czas trwania: 1h34'


środa, 6 marca 2013

Europejski Dzień Logopedy

Dziś, czyli 6. marca, obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. O co w ogóle w nim chodzi? Jak obchodzimy go w Polsce? O tym dzisiaj.
(autorką plakatu jest p. Monika Pietrosian)

Już po raz kolejny Polska włącza się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Jak możemy przeczytać, w tym roku dzień ten upłynie pod hasłem "SLI*, rozwój językowy, czytanie-pisanie". O historii niedokształceń mowy o podłożu afatycznym, o tym, jak termin SLI powoli rozpowszechniany jest w Polsce, możecie przeczytać na stronie Polskiego Związku Logopedów. Konkretny link, jak i wiele innych przydatnych odniesień do stron internetowych, podam, jak zwykle, na końcu notki.
Organizacja takiego dnia, jakim jest EDL pomaga między innymi w popularyzowaniu wiedzy na temat niedokształceń mowy. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zaburzenia mowy można z powodzeniem leczyć, a terapia taka może rozpocząć się już w wieku niemowlęcym. Miejmy nadzieję więc, że szerzenie wiedzy na ten temat pomoże dzieciakom i ich rodzicom uporać się z problemami językowymi.
Podczas EDL, Polski Związek Logopedów zorganizuje również bezpłatne konsultacje on-line. Od godziny 17.00 do 21.00 specjaliści będą udzielać wskazówek i porad zarówno dla ludzi dotkniętych niedokształceniem mowy w typie afazji**, jak i dla terapeutów, którzy pracują z takimi ludźmi. 
"Zainteresowani będą mogli zadawać pytania on-line specjalistom-ekspertom na tematy związane ze specyficznymi zaburzeniami rozwoju mowy i języka." 
Harmonogram dyżuru ekspertów oraz wszystkie szczegółowe dane w linku poniżej.


*SLI - Specific Language Impairment, termin stosowany w odniesieniu do dzieci, u których obserwuje się znaczne ograniczenia w rozwoju zdolności językowych.
**afazja - zaburzenia funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu

Przydatne linki:
Konsultacje on-line w związku z EDL
Europejski Dzień Logopedy 2013
List otwarty przewodniczącej zarządu głównego PZL w sprawie EDL 2013
Bezpłatne konsultacje logopedyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu we Wrocławiu